Σημαντικά Νέα

Παγκόσμιοι πρωταθλητές, και ασημένιο μετάλλιο στην κωπηλασία για την Ελλάδα στην Κορέα

Κωπηλασία πρωταθλητές

Διπλή επιτυχία για τα ελληνικά κουπιά στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας στη Νότια Κορέα που διεξάγεται στην πόλη Τσουνκγιού.

Στο τετραπλό σκιφ ελαφρών βαρών, οι Γιώργος Κόνσολας, Σπύρος Γιάνναρος, Παναγιώτης Μαγδανής και Λευτέρης Κόνσολας, κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο αφήνοντας δεύτερο το γερμανικό πλήρωμα.

Το δεύτερο μετάλλιο, ασημένιου χρώματος αυτή τη φορά, κατέκτησε η 21χρονη Κατερίνα Νικολαΐδου. Η πρωταθλήτρια από την Κατερίνη αν και βρέθηκε στην πρώτη θέση 500 μέτρα πριν τη γραμμή....
   του τερματισμού, τελικά κατέκτησε τη δεύτερη θέση πίσω από την Αυστριακή Μιχαέλα Τάουπε-Τρερ.

Φινάλε με ακόμη ένα τελικό

Η παρουσία των ελληνικών κουπιών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Κορέας ολοκληρώνεται λοιπόν το πρωί του Σαββάτου με ακόμη ένα μεγάλο τελικό. Το διπλό σκιφ ελ βαρών με τους Παναγιώτη Μαγδανή και Σπύρο Γιάνναρο που πριν λίγες ώρες αναδείχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές στο πλήρωμα του τετραπλού θα διεκδικήσουν ακόμη ένα μετάλλιο . Ο μεγάλος τελικός θα ξεκινήσει στις 09:33 ώρα Ελλάδας. Αντίπαλοι του γαλανόλευκου πληρώματος οι : Γερμανία, Ιταλία , Ελβετία, Βρετανία και Νορβηγία.        thermopilai.org